Ameliyat kararı verirken

Kepçe kulak ameliyatı yaptığımız hastalarımızın neredeyse yarısını çocuklar oluşturmaktadır. Erişkin bir bireyin kendisi için karar vermesi çocuğu için vereceği karardan çok daha kolaydır. Kulak hem işitme fonksiyonu olan hem de yüzümüzün görüntüsünde ve ifadesinde önemli bir organdır. Ancak kepçe kulak bozukluğunun işitme fonksiyonuna bir etkisi olmadığı gibi, yapılacak olan ameliyat sırasında ve sonrasında da işitme etkilenmemektedir. Bu konuda deneyimli bir cerrah ayrıntılı muayene ve fotoğraf çalışmaları sonrasında bozukluğun kıkırdağın hangi bölümünden kaynaklandığını tespit edecek ve ameliyat planını buna göre yapacaktır. Kepçe kulak estetiği son derece yüz güldürücü ve halk arasında sanıldığından çok daha rahat iyileşme süreci olan bir ameliyattır. Kliniğimiz özellikle yüz estetiği konusunda standartların çok üzerinde deneyim sahibi olup doktorlarımız size bu konuda görüşmeye geldiğinizde detaylı bilgi vereceklerdir.

Nasıl Bir Ameliyattır?

Kepçe kulak ameliyatı hem lokal anestezi hem de genel anestezi altında yapılabilmektedir. Küçük yaştaki hastalarımızın genel anestezi altında daha rahat ettiklerini gözlemlemekteyiz. Ameliyat ortalama olarak 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrasında birkaç saat gözlem altında kalıp evinize dönebilmektesiniz. Kulağın arka tarafından kesilerle düzeltme yapıldığından ameliyat sonrasında kulakta görünür bir iz kalmaz.

Ameliyat Öncesi

Ameliyattan önce doktorunuzla detaylı olarak beklentilerinizi paylaşmalı ve doktorunuzun ameliyat konusunda verdiği bilgileri dikkatle dinlemelisiniz. Her cerrahi müdehale öncesinde olduğu gibi kanamayı arttırabilecek Aspirin ve benzeri ilaçları kullanmayı bir hafta önceden kesmelisiniz. Sigara içimi ve alkol alımı hem anestezi açısından riskler yaratır hem de yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Ameliyat öncesi boğaz ağrısı, ateş, kırgınlık gibi soğuk algınlığı belirtileri hissederseniz mutlaka doktorunuzu bu konuda bilgilendiriniz. Hastaneye gelirken yanınızda önden düğmeli rahat kıyafetler getirmeniz yerinde olacaktır. Ameliyat sonrasındaki ilk iki gün kulaklarınıza su teması yasak olacağından hastaneye gelmeden önce saçlarınızı yıkamanız da sizi rahatlatacaktır.

Ameliyat sonrası

İlk bir haftalık süreçte kulakları çevreleyen sporcu bandı gibi bir bant yerleştirilir. Bir hafta dolduğunda artık bant takmanıza gerek kalmadan günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Kulaklar ilk bir ay dokunmaya karşı hassas ya da hafif uyuşuk olabilirler. Kullandığımız dikişler kendisi eriyen yapıda olduğundan dikiş alınması gerekmez.
Ameliyattan sonra yüzünüzün görünüşünde bariz bir değişim ve güzelleşme olacaktır. Saçlarınızı toplayabilir ve kendinize daha güvenli olabilirsiniz.

Bu Videolar ilginizi Çekebilir