Burun Estetiği Ameliyatı

Burun ameliyatları sadece burun görünümünü daha düzgün kılmak amacıyla yapılmıyor. Fonksiyonel burun ameliyatları kişilerin burun tıkanıklığı yaşamaları, solunum güçlüğü çekmeleri gibi durumlarda devreye girerek yaşanan sorunların kalıcı olarak giderilmesini sağlıyor. Solunumda güçlük çekmek günlük yaşamı son derece olumsuz etkileyen unsurlardan biridir. Ancak burun ameliyatı ile giderilebilen ve cerrahi müdahalenin zorunlu olduğu durumlarda fonksiyonel burun ameliyatları yapılabiliyor. Böylece bireyler kalitesiz uyku, konuşmakta zorlanma gibi sıkıntılardan kurtulmuş oluyor.

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS)

Kronik sinüzit rahatsızlığı yaşayanlar için köklü bir çözüm sunan fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi sinüs kanallarının açılması amacı ile yapılan bir ameliyattır. FESS olarak da bilinen bu ameliyat esnasında, endoskopik cihazlar yardımı ile hasta dokular temizlenir, sinüs kanallarındaki tıkanıklık giderilir. Hekimin tecrübe ve becerisinin son derece önemli olduğu bu cerrahi müdahalelerde kullandığımız sinoplasti enstrümanları ile daha güvenli ameliyatlar gerçekleştirebiliyoruz. Ameliyat sonrasında hasta bazı önlemler alarak temizlenen poliplerin yeniden oluşmasını önleyebilmektedir.

Radyofrekans ile burun etlerinin küçültülmesi (Alt Konka RF)

Burun etleri olarak adlandırılan alt konkalar burun içerisinde yer alan en önemli organlardan biridir. Solunan havayı nemlendiren, süzen ve salgıları ile burun sağlığını koruyan alt konkalar bazı kişilerde büyük boyutlarda olabiliyor ve bu durum da çeşitli sıkıntıları beraberinde getiriyor. Büyüklüğü spreyler veya ilaçlar ile kontrol altına alınamadığı durumlarda alt konkalara radyofrekans uygulamaları ile müdahale ediliyor. Bu yöntem ile burun etleri küçültülebiliyor ve ağır cerrahi müdahalelere gerek kalmıyor. Maksimum iki hafta içerisinde istenilen netice elde edilebiliyor. Ancak bu süre zarfında hasta klinik ortamda tutulmuyor, günlük yaşamına geri dönebiliyor.

burun-ameliyati2

Konka Bülloza Cerrahisi

Burun içerisinde, orta kısımda yer alan orta konkaların olması gerekenden daha büyük olması çeşitli sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Bireyleri rahatsız edecek düzeye ilerleyen bu rahatsızlıkların başında gelen de baş ağrısı, sinüzit atakları ve burun tıkanıklıklarıdır. Bu durumda devreye konka bülloza cerrahisi girmektedir. Bu yöntemde hava ile dolmuş olan kemik yapılarının sadece bir yaprağı endoskopik teknik kullanılarak çıkarılır ve solunum yolu açılmış olur. Müdahale sonrasında tüm şikayetlerinden kurtulan hasta operasyon sonrasında günlük yaşamına hemen geri dönebiliyor.

Alt Konka Submukozal Rezeksiyonu

Burun etlerinin idealden daha büyük olması bazı bireylerde kemik iskelet yapısından kaynaklanabiliyor. Alt konka yani burun etlerinin iskelet yapısına bağlı olarak büyük olması durumunda radyofrekans tekniği kullanılamıyor. Zira bu teknik her ne kadar çok daha kolay uygulanan bir metot olsa da maalesef söz konusu dokunun küçültülmesini sağlayamıyor. Bu yüzden al konkaların üzerini kaplamış olan mukozalar korunarak kemikteki kalınlığa müdahale edilir. Kemik inceltildiğinde sorun tamamen ortadan kalkabiliyor ve hasta da tüm sıkıntılarından bir tek müdahale sonrasında kurtulabiliyor.

Balon Sinoplasti

Kronik bir hal almış olan sinüzitin cerrahi yöntem ile tedavi edilmesinde FESS adı verilen ameliyat tekniği kullanılır. Bu yöntem esnasında yardımcı olarak kullanılan balon sinoplasti, müdahalenin güvenliğini de kontrol altında tutar. Burunun içerisine şayet polip oluşmamış ise ve sadece sinüs kanallarının darlığı nedeniyle sıkıntı yaşanıyorsa balon sinoplasti tek başına kullanılabiliyor. Diğer durumlarda ise yardımcı yöntem olarak burum ameliyatlarında devreye giriyor.

Nasal Valv Cerrahisi

Burun içerisindeki boşluklara havanın girdiği bölge nasal valv olarak adlandırılır. Bu bölgenin dar olması tıpkı diğer istenmeyen durumlar gibi solunumu güçleştirebilir ve hastada ciddi sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle ameliyat öncesinde hekim hastanın solunumda güçlük çekmesinin nedenini çok iyi araştırması gerekiyor. Şayet nasal valv darlığı nedeniyle hasta nefes almakta güçlük yaşıyorsa, devreye nasal valv cerrahisi girebilir. Bu yöntem tek başına uygulanabildiği gibi diğer burun ameliyatlarında yardımcı veya ek yöntemler olarak da kullanılabiliyor.

Örneğin hastanın nefes alması deviasyon yani burun kemiği ve kıkırdağı eğriliğinden kaynaklanıyorsa ve yapılan cerrahi müdahale ile sadece eğrilik düzeltilirse, o ameliyatın başarısından söz edilemez. Zira hastanın sorunu ve sıkıntıları devam edecektir. Bu yüzden nasal valv durumunun da burun ameliyatı öncesi yapılan muayenede titizlik ile incelenmesi gerekmektedir.

Bu Videolar ilginizi Çekebilir

Burun Ameliyatı
  • Burun Ameliyatı
4.6

b.....

Abdulkadir Göksel bey, sayesinde aynaya mutlu ve özgüvenli bir şekilde bakıyorum. Sıcak kanlı ekibine ve Göksel beyin başından sonuna kadar olan ilgisi için bir kere daha teşekkürler ederim 🙂

Sending
User Review
0 (0 votes)