Yağ Enjeksiyonu (lipofilling)

Vücuttaki bozuk hatları düzeltmek ve özellikle yüzdeki asimetrileri, çöküklükleri yok etmek, dudakları kalınlaştırmak ve yanakları daha belirgin hale getirmek için başka bir bölgeden aldığımız yağ dokusunu özel işlemlerden geçirerek enjekte etme işlemine Lipofillin (yağ enjeksiyonu) adını veriyoruz.

Enjekte edilen yağ nereden alınıyor?

Sıklıkla vücudun en yağlı bölgesi olan karın bölgesinden yağ almaktayız. Bu bölgeden yağ alma işlemi için liposuction yöntemini kullanmaktayız. Alınan yağ özel işlemlerden geçirildikten sonra ince kanüllerle enjekte edilmektedir.

Yağ enjeksiyonunun sonucu kalıcı mıdır?

Yağ hücrelerinin zedelenmemesi için maksimum çabanın gösterildiği durumlarda bile yaklaşık olarak enjekte edilen yağ hacminin %40 kadarı ilk 6 ay 1 yıl arasında kaybolmaktadır. Geriye kalan %50-60 lık bölüm sonuç açısından tatmin edici olmaz ise yağ enjeksiyonu tekrarlanabilmektedir.

Dolgudan ne farkı var?

Lipofilling de kullandığımız materyal kişinin kendi orijinal dokusu olduğu için alerjik reaksiyon görülme ve doku uyumsuzluğu riski yoktur. Dolgu malzemelerinin doku uyumu her ne kadar iyi de olsa alerji yapabilir. Yağ enjeksiyonu sonrasında etki tam olarak geriye dönmez, enjekte edilen yağın bir miktarı mutlaka kalır.

İyileşme süreci

Yağ enjeksiyonu için yağın alındığı karın bölgesinde oturup kalma hareketi sırasında hafif ağrı ilk iki gün olabilir. Enjeksiyonun yapıldığı bölgede ilk günler biraz şişlik olacaktır. Özellikle dudağa yapılan enjeksiyonlarda şişlik diğer bölgelerden daha fazla olabilir. Bir hafta içerisinde doğal görünüme kavuşulur. Enjekte edilen yağ ortalama 6-12 ay arasında hacim kaybeder ve %50-60 kadarı kalıcı olur.

Bu Videolar ilginizi Çekebilir