Vücut estetiği ameliyatları ve operasyonları

Nasıl bir işlemdir?

Deri altındaki yağ dokusunun negatif basınçlı bir aspiratöre bağlı metal borucuklar (kanüller) yardımıyla dışarı alınması işlemidir. Yağ alınacak bölgenin çevresine yapılacak çok küçük kesiler yardımıyla kanüller deri altına sokularak yağ alma işlemi yapılır.

Ne zaman yapılır?

Liposuction’ın (vücut estetiÄŸi) en uygun olduÄŸu kiÅŸiler, bölgesel fazlalıkları olan kiÅŸilerdir. Kilolu (obez) kiÅŸilerde de kiÅŸiyi motive etmek amacıyla yapılabilir. Zayıflama ameliyatı deÄŸil de, ÅŸekillenme ameliyatı olduÄŸu ne kadar iyi anlaşılırsa kiÅŸi sonuçtan o kadar memnun olur.

EÄŸer kiÅŸinin derisi liposuction için uygunsa, yani deride sarkma veya fazla esneklik kaybı yoksa sonuç çok tatmin edici olur. Ancak deride sarkma varsa, yapılacak bölgeye göre liposuction’u germe ameliyatı ile birleÅŸtirmek gerekebilir.

Hangi bölgelere yapılır?

Yanaklar, gıdık, kolların belli bölgeleri, memeler, karın, sırt, kalçalar, bacakların dizüstü ve altı bölgelerine liposuction yapılabilir.

Ameliyatın özellikleri nelerdir?

Ameliyatın süresi, verilecek olan anestezinin tipi, alınacak yağ miktarı, ameliyat sonrası işe dönüş süresi uygulama bölgesine ve yağlanmanın miktarına göre değişir. Tek bölge söz konusu ise bölgesel anestezi ile işlem gerçekleştirilebilir. Liposuction tek başına yapılabildiği gibi karın germe, uyluk germe, yüz germe, meme küçültme, jinekomasti gibi farklı ameliyatlara yardımcı olarak da yapılabilir. Ameliyat sonrası, ameliyat bölgesini kavrayıcı bir korsenin 3 -4 hafta süreyle kullanılmasında büyük yarar vardır.

Hangi teknikler kullanılabilir?

Tümesan ve ultrasonik olmak üzere iki temel teknik vardır. Vücut estetiÄŸi ameliyatların da hangi tekniÄŸin daha üstün olduÄŸu konusunda plastik cerrahlar tam bir uzlaÅŸmaya varmamışlardır. Ultrasonik liposuction’da kan kaybı daha azdır ve zor bölgelerden yaÄŸ daha kolay aspire edilebilir. Fakat deride yanık oluÅŸması veya ödem gibi istenmeyen sonuçların ortaya çıkma olasılığı tümesan liposuction’a göre daha fazladır. Teknikler arasında sadece çok küçük farklılıklar olduÄŸu için cerrahın en tecrübeli olduÄŸu yöntem, ameliyat sonrası istenmeyen sonuçlara daha az neden olacaktır.