Orta Yüz Gençleştirme Ameliyatları

Orta yüz neresidir?

Alın, göz çevresi, kaş, göz altı torbaları, burun yanak olukları, yanak ve ağız kenarlarını içeren bölgeye orta yüz adını veririz.
Orta yüzde yaşlanma belirtileri nelerdir?

Yaşlanma sürecinde cilt altı bağ ve destek dokuları eski diriliğini ve kuvvetini kaybettiğinden yerçekiminin etkisine dayanamaz ve aşağıya doğru sarkmalar başlar. Bu süreçte özellikle göz çevresindeki ince derili yumuşak doku tabakası etkilenerek üst ve alt göz kapağında düşmeye ve yanakların aşağıya doğru sarkmasıyla da burun yanak kıvrımında derinleşmeye yol açar. Ciltte kırışıklık ve cilt kalitesinde bozulma olmadan orta yaş grubunda meydana gelen bu sarkma nedeniyle yaşlanma sürecinin başladığının ilk sinyalleri aynada belirmeye başlar.

Ne zaman ve Neden orta yüz cerrahisi?

Orta yüz gençleştirme ameliyatının tavsiye edilen bir yaşı olmamakla birlikte, ciltte aşırı sarkma ve kırışıklık olmadan uygulanması çok daha etkili olacaktır. Ortalama 35-45 yaş arası hastalarda orta yüz gençleştirme ameliyatları sonrasında kişi 7-8 yaş daha genç görünür. Klasik yüz germe ameliyatında meydana gelen ciltte gerilme ve suni ifade bu ameliyatta ortaya çıkmaz.

Ameliyat sonrasında iz kalır mı?

Klasik yüz germe ameliyatlarında oluşturulan büyük kesiler yerine bu ameliyatlarda saç içerinde yaklaşık 1cm lik kesilerden endoskopik teknikle girilerek ve alt göz kapağındaki kirpik bölgesine saklanarak oluşturulan kesilerle operasyon gerçekleştirildiğinden iz kalmaz. Endoskop adını verdiğimiz küçük kameralar sayesinde küçük kesilerden cilt altı dokuya girip geniş alanları kontrol edebiliriz. Bu sayede hem iyileşme süresi kısalır hem de dokulara çok daha az hasar verilmiş olur.

İyileşme süresi

Ameliyattan sonra bir gece hastanede yatmanız gerekir. Ertesi gün ilk kontrolden sonra evinize dönebilirsiniz. İlk bir hafta yüzünüzde şişlikler olacaktır. Yaklaşık on gün sonra bu şişlikler azalmış olur ve günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Şişlikler bazı durumlarda 3 hafta kadar sürebilir. Tam iyileşme süreci ortalama 3-6 aydır.

Çene ve Boyun Bölgesi de bu teknikle düzelir mi?

Endoskopik orta yüz cerrahisi çene hattını ve boyun bölgesini etkilemez. Bu bölgede de sarkmalar varsa klasik yüz germe teknikleri ile kombine etmek gerekebilir.