Meme Dikleştirme

Kimlere yapılır?

Hemen her kadın hayatının belli dönemlerinde vücut estetiği ve özellikle meme estetiği ile ilgilenmek durumunda kalabilir. Bazen sorun memenin küçük veya büyük olması değil sarkık olmasıdır. Burada meme hacim olarak yeterlidir ancak meme cildi elastikiyetini kaybetmiştir. Bunun nedeni ise genellikle gebelik ve emzirme döneminde memede olan değişiklikler, sık kilo alıp verme ve aşırı kilo kayıplarıdır.

Nasıl yapılır?

Meme estetiği (meme dikleştirme) ameliyatında aşağı soldaki resimde görüldüğü gibi meme ucu yukarı alınır, fazla deri çıkarılarak meme toparlanır. Meme dokusunda da yetersizlik varsa aynı seansta meme protezi de kullanılarak meme büyütülebilir. Meme dikleştirme ameliyatı süresi ortalama 1- 3 saattir. Genel anestezi altında yapılır. Bir gece hastanede kalınması yeterlidir. Çok ağrılı bir ameliyat değildir. Ağrı ameliyat sonrası verilen ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınabilir. 3-4 hafta süreyle kavrayıcı, sportif bir sutyenin gece gündüz kullanımı hastanın bu dönemdeki konforu ve güvenli hareket edebilmesi açısından önemlidir. Meme dikleştirme ameliyatından ortalama 3- 5 gün sonra işe dönülebilir.

Göğüs dikleştirme iz bırakır mı? İzsiz meme dikleştirmek mümkün mü?

İzsiz meme dikleştirmek mümkün değildir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra yukarı sağdaki resimde görüleceği gibi, meme başı halkası etrafında, meme başından aşağı doğru inen 5-6 cm bir çizgi ve meme altında ortalama 10 cm civarında, ters-T görünümünde bir iz kalır. İzin uzunluğunu ameliyat öncesi kesin olarak tahmin etmek zordur. Ameliyat sonrası, önceleri pembe renkte olan izler, 1-2 sene içinde beyazlaşarak azalır.

Sadece göğüs dikleştirme yeterli olur mu?

Özellikle meme doku hacmi çok azalan ve küçülen hastalarda, sadece dikleştirme yeterli olmayabilir. Bu durumda aynı seansta, memeye silikon protez konarak hacminin arttırılması yoluyla dolgunluk sağlanması önerilir.

Ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı mıdır?

Hiçbir estetik ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı olmaz. Dokuların yaşlanmasıyla birlikte deri elastikiyet kaybına uğrar, bu nedenle göğüslerde yaşlanma ile beraber tekrar sarkma olabilir.

Doğumdan en kadar süre sonra ameliyat olabilirim?

Hamilelik kadın bedeninin işleyişinde ciddi değişikliklere yol açar. Özellikle göğüsler çoğunlukla büyüme ve emzirme sonrası sarkma ile karşımıza gelir. Günümüzde kadın hastalıkları uzmanları vücudun ortalama bir yılda kendini toparlayacağını bu dönemde, cerrahiden çok, uygun egzersiz ve diyetle bu sürece yardımcı olunması gerektiğini vurguluyorlar. Çocuk hastalıkları uzmanları ise daha çok emzirmenin önemini anlatarak mümkünse 1 – 1,5 yıl emzirmeyi tavsiye ediyorlar. Emzirme sonlandıktan sonra meme dikleştirme ameliyatı planlanabilir. Süt kesildikten sonra ameliyat için en az 6 ay geçmesi uygundur.

Emzirme sonucunda sarkmış olan göğüsler silikon protez ile dikleştirilebilir mi?

Nadir vakalarda, özellikle sarkmanın az olduğu durumlarda iyi sonuç alınabilir. Eğer deride sarkıklık varsa, yapılacak işlem; “meme dikleştirme (kaldırma) olmalıdır.

Ameliyattan sonraki devre sıkıntıları nelerdir?

Ameliyat sonrası 3-4 gün kol hareketlerinde ağrı olabilir. Bu süre ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Göğüsler üzerinde hafif morluklar olabilir. Bu süre zarfında kolların zorlandığı, güç gerektiren işler yapılmamalıdır. Eğer işiniz bu tür zorlayıcı hareketler gerektirmiyorsa, 1 hafta içinde işinize dönebilirsiniz. Tersi durumda doktorunuzla ameliyat öncesi durumunuzu anlatınız ve danışınız.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hamile kalır ve emzirirsem, tekrar eskisi kadar sarkma olur mu?

Evet, böyle bir ihtimal var. Genellikle her türlü kilo alma ve gebelik, memede büyüme ve sarkmaya yol açar. Ancak bu sarkma ameliyattan önceki kadar olmayabilir.