Göz Çevresi Estetiği

Göz çevresini gençleştirmek için uyguladığımız ameliyatların büyük bölümünü üst göz kapağı ve göz altı torbalarına yönelik girişimler oluşturmaktadır. Üst göz kapaklarındaki sarkmalar bakışlarımıza yorgun bir ifade verir ve ileri boyutta sarkmalar göz kapaklarımızın çabuk yorulmasına ve hatta göz bebeğimizin önünü kapatarak görme alanımızın daralmasına yol açabilir. Aynı şekilde alt göz kapağının aşırı torbalaşması ya da yanak dokusunun hacim kaybedip aşağıya inmesiyle belirginleşmesi de olduğumuzdan daha ileri yaşta görünmemize neden olur.

Ne zaman yapılır?

Göz kapaklarında sarkma ya da göz altı torbalarında fıtıklaşma sorunları sadece ileri yaşlarda olmayıp hastalarımızın neredeyse yarısı 30-40 yaş aralığındadır. Ancak özellikle 45-50 yaşlarından sonra sorun kendisini daha belirgin göstermeye başlar.

Nasıl yapılır?

Özellikle üst göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında kolayca uygulanabilen ve son derece hızlı bir şekilde etkiyi görebildiğimiz yüz güldürücü ameliyatlardır. Ameliyat öncesinde oturur pozisyonda cerrahi planın yapılıp göz kapağının fazla olan dokusu belirlenir. Hastanede yatmayı gerektirmez ve operasyondan bir iki saat sonra eve gidebilirsiniz. Alt göz kapağındaki sorunun çözümlenmesinde sadece bu bölgedeki fıtıklaşmış yağ dokusu alınabileceği gibi ideal olarak bu ameliyatı orta yüz gençleştirme ameliyatları ile kombine etmek hem sonuç açısından hem de ameliyatın risklerini azaltmek açısından önerilir. Göz altında fazla görünen yağ dokusu ile yanaktaki hacim kaybetmiş bölgeler doldurularak daha net bir iyileşme sağlanabilir. Bk. orta yüz gençleştirme

İyileşme süreci

Üst göz kapağı ameliyatı tek başına yapıldığında aynı gün evinize dönersiniz. Önemsenecek bir şişlik ve morarma olmayacağı gibi ortalama 5-6 gün içinde günlük yaşamınıza rahatça dönebilirsiniz. Alt göz kapağındaki torbalanmalar ile ilgili cerrahide kirpiklerin altındaki dikişler 6. Gün alınır ve şişlikler yaklaşık 10 gün içinde kaybolu. Orta yüz gençleştirme ameliyatı ile birlikte yapıldığında süreç 15 güne uzayabilir.