Diz Altı Bacak Estetiği Ameliyatı

CALF PROTEZİ (BACAK ESTETİĞİ)

Nedir?

Dize kadar olan bacak bölgesinin eğriliklerinde ve aşırı derecede ince olması durumunda bacak içine yerleştirilen silikon protezlerle bacağın kalınlaştırılması ve eğrilik nedeniyle ortaya çıkan boşluğun giderilmesi mümkündür. Burun, meme, karın, yüz bölgesi estetik ameliyatları gibi yaygın olarak bilinen operasyonların yanısıra baldır ve bacak estetiği ameliyatları da giderek popularite kazanmaktadır. Memenin silikon protezlerle büyütme ameliyatı oldukça iyi bilinmesine karşılık baldırların silikon protez yardımıyla hacim kazandırılarak şekillendirilmesi ameliyatı hem halk hem de diğer branş doktorları tarafından yeterince bilinmemektedir. Bu nedenle dünyada olduğu gibi ülkemizde de göreceli olarak daha az yapılan estetik ameliyatlardandır. Aslında silikon jel implantlar 1970’lerin ortalarından beri baldır ve bacak estetiği ameliyatlarında kullanılmaktadır. Orta ve güney amerika ülkelerinde oldukça popülerdir.

Çok sayıda kadın ve erkek diz altı bölgesindeki çarpıklık veya zayıflık nedeniyle etek, şort, bermuda gibi diz altını gösteren giysilerden kaçınmaktadır. Kozmetik problemlerin yanısıra bazı doğumsal ve edinsel hastalıkların neden olduğu problemlerde de silikon jel protezlerin yardımıyla medial ve lateral baldır bölgesinin hacmi arttırılarak mevcut defektler düzeltilebilmektedir. İskelet malformasyonları, serebral palsi gibi nöromuskuler problemler, spina bifida gibi santral sinir sistemi anomalileri doğumsal, santral sinir sistemini tutan enfeksiyonlar, kollagen doku hastalıkları, periferal motor nöron hastalıkları ve travmalar ise edinsel hipoplastik baldırın nedenleri arasındadır. Bu nedenle fizik tedavi, nöroloji uzmanları ve ortopedistlerin bacak estetiği ameliyatların yapılabilirliğinden haberdar olmaları daha çok hastaya ulaşabilmeyi kolaylaştıracaktır.

Silikon protez yardımıyla yapılan baldır ve bacak estetiği ameliyatı, üst bacaklar ve vücuda göre relatif olarak az gelişmiş olan baldırların vücudun geri kalan kısmıyla orantılı hale gelmesini sağlar. Kişinin görünümünde iyileşme ve kendine güveninde artış ortaya çıkar. Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi bunda da hastanın beklentisi çok önemlidir. Bir mükemmelleştirme değil düzeltme ameliyatı olduğu unutulmamalıdır. Çoğu vakada kemiğin laterale doğru açılanmasıyla oluşmuş olan çarpık görünüm baldır içlerinin doldurulmasıyla kaybolur ve bacağın düzmüş gibi algılanmasını sağlar.

Vücut geliştiren sporcular ve baldırın lateralindeki defektler hariç problem genellikle medialdedir. Protez, diz arkasından yapılan insizyondan medial gastrocnemius kası üzerine derin fasyanın altına yerleştirilir. Epidural ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat süresi ortalama bir saattir. Ameliyat sonrası dönemde varis çorabı kullanımı ödem probleminin çözümünde ve hastanın konforunun sağlanmasında önemli rol oynar. Ameliyat sonrası verilen ağrı kesicilerle ağrı kontrol altına alınabilir. İşe dönüş süresi genellikle 1 hafta -10 gündür. 6-8 hafta sonunda yoğun fiziksel aktivitelere başlanabilir. Baldırın estetik ameliyatlarında silikon jel protezlere alternatif olarak yağ enjeksiyonu da yapılabilir. Ancak kişinin vücudunda yeterli yağ olması gerekir. Her iki bacakta oluşacak absorbsiyon miktarlarının farklılığı nedeniyle oluşacak asimetriler ve birden fazla seans gerektirmesi gibi kısıtlamaları mevcuttur.

Bacak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat genel veya bölgesel anestezi ile yapılabilir. Diz arkası kıvrım bölgesinden yapılan yaklaşık 3-4 cm uzunluğundaki kesiden silikon protezler bacak içindeki kasın üzerine kas fasyasının altına yerleştirilir. Hastanede kalış süresi bir gündür.

Bacak estetiği ameliyatı sonrası nasıldır?

İlk birkaç gün yürüyüş ve ayakta kalış kısıtlı olmalıdır. Bir ay süreyle diz altı varis çorabı giyilmesi ödemin kontrolü açısından önemlidir. 1,5-2 ay sportif etkinliklerden uzak durulmalıdır.