Alın germe ve kaş kaldırma

Hangi durumlarda yapılır?

Alın germe ve kaş kaldırma ameliyatları kliniğimizde endoskopik olarak yapılmaktadır. Alın bölgesindeki kırışıklıklar, çatık kaş, düşük kaş ve göz kapağı durumlarının tedavisi için uygulanan ameliyatlardır.

Neden endoskopik ameliyat?

Klasik ameliyat tekniklerinde saçlı derinin içinden büyük kesiler oluşturulur ve bunun sonucu olarak da iz kalma ve saç kaybı gibi riskler artar. Endoskopik ameliyat tekniğinde yaklaşık 4mm çapında kameralar kullanarak ortalama 1cm lik kesilerden girilerek alın germe, çatık kaş görüntüsünün düzeltilmesi ve kaş kaldırma işlemleri gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci de çok daha küçük kesiler kullanıldığı için daha kısa olur.

İyileşme süreci

Endoskopik alın germe ve kaş kaldırma ameliyatlarından sonra genellikle ilk gece hastanede kalmanız yeterlidir. Eğer varsa drenler ertesi gün alınır. Alın bölgesindeki bantlar 5. Gün çıkartılacaktır. Endoskopik teknikte küçük kesiler oluşturulduğundan ameliyat sonrasında şiddetli ağrı olmaz. İlk bir hafta alın ve göz çevresinde şişlik olacaktır. Özellikle ameliyattan sonraki ilk bir hafta kaşlar biraz fazla kalkık görünebilir ancak iyileşme sürecinde bu görüntü olması gereken doğal haline dönecektir.

Aydınlatıcı Ek Bilgi: Migrenin cerrahi tedavisinde kullanılan endoskopik teknik ile alın germe ve kaş kaldırma ameliyatlarında kullandığımız teknik aynıdır. Ancak migren tedavisinde ek olarak bölgedeki trigeminal sinirin dallarına da işlem uygulanmaktadır. Bkz migren cerrahisi