Deviasyon nedir?

Deviasyon Ameliyatıları

Deviasyon Nedir?

Halk arasında basitçe deviasyon olarak isimlendirdiğimiz durum burnumuzun orta duvarını oluşturan kıkırdak ve kemikten oluşan yapının hava yolunu tıkayacak şekilde eğriliğidir. Aslında deviasyon kelime anlamı olarak eğrilik demek olduğundan biz hastalığın burnun orta duvarının eğriliği yani Nasal Septum Deviasyonu olarak tanımlıyoruz.

Septum deviasyonu ne tip yakınmalara yol açar?

1. Burun tıkanıklığı
2. Baş ağrısı
3. Horlama ve yorgunluk
4. Koku alma güçlüğü
5. Burunda kuruluk ve kabuklanma
6. Burun kanamaları
7. Özellikle sabahları daha belirgin olan ağız kokusu
8. Sık sinüzit atakları ve geniz akıntısı
9. Burun şekil bozukluğu

Deviasyon ameliyatı hangi durumlarda gereklidir?

Septum deviasyonu toplumda çok sık görülen bir durumdur. Burun orta duvarının bir tarafa doğru daha eğri olma durumu eğer sağlık sorununa yol açmıyorsa her zaman ameliyatla düzeltme gerektirmez. Burun tıkanıklığına yol açan ve bu nedenle kişinin günlük yaşantısını ve uyku sağlığını etkileyecek boyutta olan deviasyonlar ameliyatla düzeltilmelidir.

Deviasyon ameliyatı ile ilgili bilinmesi gereken detaylar

Deviasyon ameliyatları lokal ya da genel anestezi altında yapılabilen ve yaklaşık olarak 40dk ile bir saat arasında sürebilen ameliyatlardır. Hem hasta konforu hem de rahat çalışma imkanı açısından genel anestezi ile ameliyatlarımızı yapmayı tercih etmekteyiz. Ameliyat sonrasında sıklıkla hastanede konaklamanız gerekmemekte ve aynı gün evinize dönebilmektesiniz. Tarafımızdan gerçekleştirilen deviasyon ameliyatlarında klasik tampon uygulaması yapılmasına gerek kalmayan teknikler kullanılmakta olup, yapışmayı önlemek ve hava alımını rahatlatmak için silikon splintler yerleştirilmektedir. Ameliyat sonrasındaki 3. Gün kontrolünden sonra 5. Günde günlük yaşantınıza aksama olmayacak şekilde dönebilmektesiniz.

Beraberinde estetik bir girişim yapılmadığı taktirde yüzde şişlik ve morarma gibi etkiler olmaz. Deviasyon ameliyatı sonrasında ağrı olmamaktadır.